Най-странните и специфични алкохоли на планетата
Позволи ни перифраза на заглавието – опознай пиенето, за да го обикнеш! Или просто научи най-важното за 15 любопитни и екзотични алкохолни разновидности и използвай информацията, за да запълниш оная неловка тишина по време на семейната празнична вечеря. Честито, вече си високооктанов ерудит!
Амарула
Алкохолно съдържание: 17%
Произход: Южна Африка
Местните жители открай време са забелязали, че в началото на есента слоновете буквално полудяват. Търчат по саваните, произвеждат неприятни звуци с вирнат хобот, съвкупляват се (с другия хобот), даже нападат човешките постройки. Първопричината за този феномен е открита съвсем случайно, когато ловци забелязват как дебелите жувотни първо хрупат плодовете на дървото марула (нищо общо с нашето ракиено мезе), а после преминават в крайно необуздано състояние. „Аха!“, казват си, събират урожая, превръщат го във вкусен ликьор, напиват се – и в чест на слона-откривател, го лепват на етикета. Така твърди легендата. Ние й вярваме
Кашаса
Алкохолно съдържание: ~40%
Произход: Бразилия
Връщаме се във времената, когато Бразилия пръхти под игото на португалските колонизатори. Тогава, за по-правилно изпълнение на църковните обреди и чисто човешките прегрешения, европейските мореплаватели принасят в дар на Латинска Америка брендито – силно пиене, дестилирано от вино, което без проблем се транспортира с кораби. Огнената вода моментално се оказва по вкуса на гуляйджийското местно население; единственият проблем обаче е високата й цена. Именно затова най-предприемчивите (и жадни) бразилейрос установяват как точно се приготвя алкохолът, започват да варят собствена домашарка от сока на захарната тръстика, и я наричат кашаса. На португалците, разбира се, подобна инициатива не им харесва, най-малкото, защото народът престава да купува брендито й. Реакцията е облагане на кашасата с огромен налог – което вече се оказва последната капка за бъдещите неймари и роналдиньовци. Бразилските мъже отказват да търпят подобно унижение и се вдигат на бунт срещу колонизаторите, преминал под лозунга „За нашата кашаса!“. Напитката се превръща в символ на националното самосъзнание и до ден-днешен се ползва с огромна популярност в страната, че и навън (покрай освежаващата и крайно напоителна кайпириня)
Куба либре
Алкохолно съдържание: 12%
Произход: Куба
Този коктейл от ром, кола и лимонов сок ознаменува съюза между Америка и Куба в борбата им срещу испанските колонизатори. През 1898-а пъргавите грингоси по традиция решават „да помогнат“ на местното освободително движение, а когато доскорошните владетели са изгонени от Острова на свободата, настъпва време на американско владичество. В следващото десетилетие Куба се пълни с разкошни автомобили, с гладко избръснати янки и с „Кока-Кола“, която точно в този момент започва да набира популярност и в САЩ. Местни бармани потвърждават, че около началото на миналия век в едно от питейните заведения на Хавана за пръв път е сключен крепкият и щастлив брак между традиционния тъмен ром и сладката газирана напитка. Изобретателите са американци, а тостът им е: „За свободна Куба!“, откъдето идва и името. Естествено, в тези години за свобода се възприема чужда интервенция, ама точно на теб ли да ти го обясняваме…
Facebook
Twitter
RSS