
Европа придаде блясък на редовия аксесоар в щатския гардероб. Сега можеш да се появиш на заседание на Управителния съвет с новите кецки и да причиниш объркване (и завист) у шефа си
През 2000-ата посетих вселенския епицентър на кецовете (sneakers , както ги знаят в Щатите): главното седалище на Nike в Бийвъртън, Орегон. Запетайката, легендарният символ на Nike, доминираше по време на Олимпийските игри в Сидни, Австралия, през същата година. Северноамериканската атлетка Мариън Джоунс летеше неудържимо по пистата със своите Nike Zoom Celars, а Морис Грийн грабна титлата на 100-те метра, понесен от Nike Zoom Superflys. Въпреки всички медали и онези незабравими златисти шпайкове, с които Майкъл Джонсън пишеше история на Атланта’96, в началото на този век Nike току-що бе излязла от операционната и се връщаше към живота в интензивното, но при резервирани прогнози – ако вземем предвид годишните финансови отчети на компанията. Майкъл Джордан, един от най-славните й посланици, вече се бе отказал, така че Nike Air вървяха към забвение, а прочутата запетайка waffle (символ на фирмата), бе останала назад в историята. Въпреки доказателствата и печелившите им характеристики, близо 70 процента от произвежданите обувки от компанията не се използваха за практикуване на спорт.
Изработката на спортни обувки, които помагат на атлетите да подобряват резултатите си, не бе достатъчна, признава 39-годишният производствен мениджър на Nike Кевин Полк, с перфектен слънчев загар и поведение на алфа мачо. „Всеки спортист иска да спечели, но и да изглежда добре. И който го отрича, лъже.“ Марките за спортни обувки си даваха сметка, че дори на най-елитното професионално ниво в атлетиката всички искат да стават по-бързи, но не за сметка на външния вид (за което получихме ярко доказателство и сега на Игрите в Рио). Така Nike предприе скъп и рискован ход, с който влезе в друга орбита от бизнес развитието си, маркирана от новия модел маратонки с елементи от дизайна на двигателя на лунната ракета Apolo, който щеше да се превърне в нещо средно между Ferrari и ръчно изработена италианска обувка. Имам предвид Nike Shox, пуснат на пазара в началото на века.
Facebook
Twitter
RSS